A RO gyök nagy valószínűséggel leépülést, szétszakadást, hanyatlást jelent. A "róni" ige jelentése: kiront, kivés egy darabkát az anyagból.
Lássuk, még milyen szavak utalnak erre a jelentésre:
rokkant
rozzant
rozoga
rogyott
roskad
rohad
robban
rojt(os)
ropog
rom
ront
rongy
ronda
roncsol
rongál
romlott
rombol
stb.
A roma és a román szavak szerintem csak véletlenül tartalmazzák ezt a gyököt. Isten bocsássa meg nekem, hogy egyáltalán felhoztam.
2011. május 31., kedd
2011. május 23., hétfő
2011. május 21., szombat
Tolni
Magyarországon meglepődve tapasztalom, hogy a tolás szót előszeretettel használják. Ebben az a vicces, hogy szinte minden igét képesek lecserélni a tolni igére.
Na, most nézzük meg közelebbról, mit is jelent ez a szó! Biztos mindenki számára világos, hogy a tolás egy olyan cselekvés, amelynek során valaki valamit eltaszít, odébb lök magától. Honnan tolja el? Hát magától, attól a helytől, ahol épp áll.
Nem érdekes, hogy a tol, mint tolás és -tól(-től), mint határozórag ugyanúgy hangzik?
Mikor valaki eltol valamit magától, akkor az a valami távolabb kerül tőle, vagyis az eredeti, helyéhez képest elmozdul... Tehát a tolás azt akarja kifejezni, hogy valami elmozdul valamihez képest.
A következő összefüggésekben hallottam:
kitolom élesbe - egy programozó kiteszi élesbe a módosításait (ami addig csak tesztkörnyezetben volt elérhető)
háromig toltuk - utaskísérő a vonaton (arra utalt, hogy éjjel három óráig ittak a büfébe)
letolják - lehordják, lecseszik
eltolják - elhibázzák, elrontják
kitolnak vele - átverik, átrázzák (csúnyább szót is tudok)
toljátok - csináljátok
megtolta a csajt - (...)
Mint látjuk, nem minden esetben használják célszerűen ezt a szót, de úgy is jobb, mint a lájkolás...
Néhány szó ezzek a gyökkel:
talicska (tolicska) - mert tolják
tolongás - tologatják egymást ide-oda
toló
told, toldalék - odébb tolja a végét :P
Kiss Dénes szerint ide tartozik a tolvaj szó is, mert a tolvaj, valakitől elszedi a javakat, továbbá a tolmács is, hisz "tól más", azaz tőle más(ként hangzik) :).
Na, most nézzük meg közelebbról, mit is jelent ez a szó! Biztos mindenki számára világos, hogy a tolás egy olyan cselekvés, amelynek során valaki valamit eltaszít, odébb lök magától. Honnan tolja el? Hát magától, attól a helytől, ahol épp áll.
Nem érdekes, hogy a tol, mint tolás és -tól(-től), mint határozórag ugyanúgy hangzik?
Mikor valaki eltol valamit magától, akkor az a valami távolabb kerül tőle, vagyis az eredeti, helyéhez képest elmozdul... Tehát a tolás azt akarja kifejezni, hogy valami elmozdul valamihez képest.
A következő összefüggésekben hallottam:
kitolom élesbe - egy programozó kiteszi élesbe a módosításait (ami addig csak tesztkörnyezetben volt elérhető)
háromig toltuk - utaskísérő a vonaton (arra utalt, hogy éjjel három óráig ittak a büfébe)
letolják - lehordják, lecseszik
eltolják - elhibázzák, elrontják
kitolnak vele - átverik, átrázzák (csúnyább szót is tudok)
toljátok - csináljátok
megtolta a csajt - (...)
Mint látjuk, nem minden esetben használják célszerűen ezt a szót, de úgy is jobb, mint a lájkolás...
Néhány szó ezzek a gyökkel:
talicska (tolicska) - mert tolják
tolongás - tologatják egymást ide-oda
toló
told, toldalék - odébb tolja a végét :P
Kiss Dénes szerint ide tartozik a tolvaj szó is, mert a tolvaj, valakitől elszedi a javakat, továbbá a tolmács is, hisz "tól más", azaz tőle más(ként hangzik) :).
2011. május 17., kedd
Életjel
A hétvége mozgalmas volt. Sokat beszélgettem hasonló felfogású emberekkel, részt vettem egy borkóstoló rendezvényen, ittam 20 féle borból és pontoztam is. Hallgattam nagyon jó népzenészeket élőben, kalotaszegi hajnalikat énekeltem egy jó kis társasággal, tököt ültettem ugyanazzal a jó társasággal, mangalicákkal beszéltem és bocikkal szemeztem, olvastam egy újságcikket, ami nagyon tetszett.
Tegnap munka után ismét a rajzolást gyakoroltam. Jah, nem is említettem, hogy ismét nekifogtam rajzolni. Gyerekkoromban rajzoltam legutóbb, és kb. most is azon a szinten állok...
Jó, tudom.. annyira nem rossz, de ezt a talentumot sem kamatoztattam.

Tegnap munka után ismét a rajzolást gyakoroltam. Jah, nem is említettem, hogy ismét nekifogtam rajzolni. Gyerekkoromban rajzoltam legutóbb, és kb. most is azon a szinten állok...
Jó, tudom.. annyira nem rossz, de ezt a talentumot sem kamatoztattam.
Címkék:
borkóstoló,
életjel,
hétvége,
népzene,
rajz
2011. május 6., péntek
Kitekintő
A napokban ránk zúdított, Bin Laden halálával kapcsolatos hírek azt bizonyítják, hogy valakik még mindig teljesen hülyének nézik a földlakókat. Ez egy olyan hír, amit tíz éve készítettek elő és várták a megfelelő pillanatot, amikor bedobhatják fegyverként az ébredező emberek ellen.
Azt hittem már mindenki tudja, hogy Bin Laden-nak és az arab terroristáknak semmi köze sem volt a 2001 szeptember 11.-i eseményekhez. Tévedtem. Az világ fontosabb hírportáljai segédkeznek amerikának a mese elhitetésében. Sőt, olyan országok is segítenek, akikről az ember azt feltételezné, hogy a másik pólust képviselik. Pl. Kína is örül a hírnek, hisz az ujgur terroristák (=szabadságharcosok) is kapcsolatban állnak a Bin Laden bandájával... Az oroszok is bejelentettek, hogy ők is megöltek egy Al-Kaida vezért. Talán egyedül egy iráni politikus mondta ki az igazságot még régebb: hogy valójában amerika a terrorista és a CIA szervezi a terroristáknak tulajdonított nagyobb dolgokat, hogy lerohanhasson más országokat. Így már érthető, hogy miért nem szimpatizálják Iránt az amerikaiak és a héberek.
Na de mi haszna egy ilyen hírnek? Fogalmam sincs. Talán így háttérbe tudnak szorítani fontosabb híreket (mint pl. az amcsi munkanélküliek szaporodása), vagy manipulálni akarnak valamit, pl. a tőzsdét. Tény, hogy a tőzsdei árakat a hírek hordozzák. Ha egy mágnásnak még több pénzre van szüksége, akkor csak le kell adnia egy megfelelő hírt az általa birtokolt médiumban és a következő napon már milliárdok ütik a markát.
Azt hittem már mindenki tudja, hogy Bin Laden-nak és az arab terroristáknak semmi köze sem volt a 2001 szeptember 11.-i eseményekhez. Tévedtem. Az világ fontosabb hírportáljai segédkeznek amerikának a mese elhitetésében. Sőt, olyan országok is segítenek, akikről az ember azt feltételezné, hogy a másik pólust képviselik. Pl. Kína is örül a hírnek, hisz az ujgur terroristák (=szabadságharcosok) is kapcsolatban állnak a Bin Laden bandájával... Az oroszok is bejelentettek, hogy ők is megöltek egy Al-Kaida vezért. Talán egyedül egy iráni politikus mondta ki az igazságot még régebb: hogy valójában amerika a terrorista és a CIA szervezi a terroristáknak tulajdonított nagyobb dolgokat, hogy lerohanhasson más országokat. Így már érthető, hogy miért nem szimpatizálják Iránt az amerikaiak és a héberek.
Na de mi haszna egy ilyen hírnek? Fogalmam sincs. Talán így háttérbe tudnak szorítani fontosabb híreket (mint pl. az amcsi munkanélküliek szaporodása), vagy manipulálni akarnak valamit, pl. a tőzsdét. Tény, hogy a tőzsdei árakat a hírek hordozzák. Ha egy mágnásnak még több pénzre van szüksége, akkor csak le kell adnia egy megfelelő hírt az általa birtokolt médiumban és a következő napon már milliárdok ütik a markát.
Címkék:
bin laden,
éberség,
kamu,
manipuláció,
mese,
terrorista,
usa
2011. április 26., kedd
Görbe hétvége
Hosszú, görbe hétvégém volt, tele meglepetésekkel, "véletlenekkel". Olyan emberek között lehettem, akik nagyon közel állnak hozzám lelkileg. Sokat beszélgettünk, erőt öntöttünk egymásba és mulatni is maradt időnk. Éreztem végre, hogy a világ jó felé halad és van némi esély arra, hogy az emberiség kikerülje a szakadékot.
Megerősödni látszik bennem az a hit, hogy itteni tartózkodásom nem véletlen. Valami célja van. Még akkor is, ha a munkám néha nagyon büdösnek tűnik. Talán olyan dolgokat kell megtanuljak, megéljek, amiket az otthoni, kényelmes fészkemben nem sikerült volna (és itt nem csak a ruha mosásról , meg a kaja vásárlásról van szó).
Sok értékes emberrel találkoztam már és még nincs vége a találkáknak.
A történet nem ért véget, de talán ez az utolsó esélyem a változásra, még mielőtt teljesen megszilárdul a személyiségem. Van egy utolsó esélyem javítani, gyógyítani magamon, mielőtt összeforrnak a szanaszét tört csontok. Úgy legyen.
Megerősödni látszik bennem az a hit, hogy itteni tartózkodásom nem véletlen. Valami célja van. Még akkor is, ha a munkám néha nagyon büdösnek tűnik. Talán olyan dolgokat kell megtanuljak, megéljek, amiket az otthoni, kényelmes fészkemben nem sikerült volna (és itt nem csak a ruha mosásról , meg a kaja vásárlásról van szó).
Sok értékes emberrel találkoztam már és még nincs vége a találkáknak.
A történet nem ért véget, de talán ez az utolsó esélyem a változásra, még mielőtt teljesen megszilárdul a személyiségem. Van egy utolsó esélyem javítani, gyógyítani magamon, mielőtt összeforrnak a szanaszét tört csontok. Úgy legyen.
2011. április 23., szombat
Húsvét
Mivel nem lehetek otthon a Húsvéti ebédnél, legalább felidezem a hangulatát:
Székely asztali áldás
Ki asztalt terítesz az égi madárnak,
Teríts asztalt, teríts, szegénynek és árvának.
Nyújtsd ki atyánk jóságos kezedet,
Adj a koldusnak is tápláló kenyeret.
Ételben, italban legyen bőven részünk.
Gondviselő Atyánk, könyörögve kérünk.
Ámen
Székely asztali áldás
Ki asztalt terítesz az égi madárnak,
Teríts asztalt, teríts, szegénynek és árvának.
Nyújtsd ki atyánk jóságos kezedet,
Adj a koldusnak is tápláló kenyeret.
Ételben, italban legyen bőven részünk.
Gondviselő Atyánk, könyörögve kérünk.
Ámen
Címkék:
asztali áldás,
Húsvát,
székely
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)