A szó gyöke a tem, ami azonos a töm gyökkel. Jelentése szerintem: összesűríteni valamit egy kis helyre, azaz összegyömöszölni.
Tehát a temetést mondhatjuk tömetésnek is, hisz egy lyukat tömnek be, akárcsak a fogászaton.
A tömeg egy adott helyen összesűrűsödött emberek összessége. Ezek után nem szorul magyarázatra a tömény vagy a tömör szó sem.
A tömb szó is ezen jelentést erősíti meg, ami kis módosulattal nevezhető dombnak is. Micsoda véletlen, hogy a sírok tetején is van egy dombocska...
Azt nem tudom, hogy ezen szócskák közül melyik az eredi, de tény, hogy a következő gyökök szinte ugyanazok: tem, töm, döm (döm(n)göl), gyöm. Sőt, most jutott eszembe, hogy a gyöm gyökhöz kapcsolható a nyom gyök is. Mert a nyom is sűríti, összenyomja a földet. Nyom: amit a test súlya nyom a földbe.
Nem folytatom tovább, mert a végén az egész magyar szókincset feltérképezem.
UI. A tampon idegen szó, de ezek után világos a jelentése :D.
Várom a lelkes hozzászólásokat.
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tömény. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: tömény. Összes bejegyzés megjelenítése
2011. április 15., péntek
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)